Божественият смисъл на думите – част 1

Сподели

Всичко във Вселената е създадено от Първоизточника (Бог, Създател, Природа или както Го нарече човек…). Растението, животното и Човека също са творение на Първоизточника…

Растението мълчи, животното лае или мучи… само на човека е дадена членоразделна реч (говора, общуването посредством думите). Защо? Защото Първоизточника (и създаде Бог човека по свой образ и подобие) чрез говора е искал човека да изразява своята Божествена същност, различавайки се от растението и от животното…

Думите! Думите са израз на нашите мисли! Те са нещо като печат, утвърждаващ това, което мислим. Всеизвестно е, че човек се превръща в това, което мисли! И това е факт! Защо ли?

Представете си, че един фермер има две семена в двете си ръце – едното зърно е пшеница, а другото – татул  ( отрова). Фермерът сам избира кое от двете семена да посади в земята. Ако посади пшеницата – ще пожъне пшеница, а ако посади татула – ще пожъне татул.

„Каквото посееш това ще пожънеш”, пише в Книгата на книгите…

Умът е неизмеримо по-продуктивен от земята, но действа по същия начин – каквато мисъл посееш в ума, това изричаш с думите и утвърждаваш мисълта си. Мисълта води до намерение, намерението до действие, а действието – до резултат. Това са стъпките при материализиране на желанията:

МИСЪЛ -> ДУМИ -> НАМЕРЕНИЕ -> ДЕЙСТВИЕ -> РЕЗУЛТАТ (ЖЕЛАНИЕ)

Да се върнем в началото на този материал и си припомним, че членоразделната реч (говора) различава човека от животното и растението.  Бог не е създал животното и растението по свой образ и подобие, нали? А е създал човека по свой образ и подобие! Схващате разликата, и тя е в говора, общуването, връзката между хората като Божествени създания. Повечето от нас знаят значението на поздрава НАМАСТЕ, Бога в мен поздравява Бога в теб!  Толкова е просто.
Поздравяваме се, общуваме и се разбираме чрез думите…  Дали, обаче се разбираме наистина е друг въпрос… Това може да е тема за следващия материал…

И все пак, понятието  „божественият смисъл на думите” може да се възприеме някак отвлечено. Обикновено човек във всяка информация търси ползата за себе си. И в това няма нищо лошо…  Затова и тук ще представя личната полза и/или вреда от думите за всеки човек…

Всеки звук и всяка комбинация от звуци са енергия, вибрации. Музиката и думите са множество комбинации от звуци, създаващи разнообразие от чувства: хармония – дисхармония; ентусиазъм – депресия; радост – тъга и още много други емоционални състояния… Защо? Защото различните звуци или думи със своите вибрации влияят на ума, а оттам – и на мислите…

Думите имат тройно въздействие! Тройно ли? Да!
– първо – енергийно
– второ – физиологично
– трето – материално

Първо – енергийно въздействие на думите.
Както вече беше коментирано, думите утвърждават/запечатват мислите в подсъзнанието. Също така, всяка дума се записва в „личното досие” на Акашовите записи. Не случайно една българска мъдрост гласи: КАЗАНА ДУМА – ХВЪРЛЕН КАМЪК.  

Накратко, думите могат да хармонизират, но могат и да разбалансират енергийната система на човека, а оттам –  кармата и съдбата.

Второ –  физиологично въздействие на думите.
Физическото проявление на пета чакра (Вишудхи) са щитовидната и около щитовидните жлези. Управлява метаболизма, белите дробове, дихателната система, говорния и слуховия апарат. Някой ще каже: Какво от това Ето какво: да вземем за пример човек, който клюкарства по адрес на друг човек или на други хора. Клюкарстването е негативна енергия, която замърсява пета чакра. Това води до намаляване на потока на енергия към щитовидната жлеза, в резултат на което последната „излиза от строя”… Но това е само началото на проблема! Щитовидната и паращитовидните жлези управляват калциевия метаболизъм в организма, т.е. правилното разпределение на калция в човешкото тяло.  При „излизане от строя” на   щитовидната жлеза, калциевият метаболизъм се нарушава, организма бие тревога SOS, търси резервни източници на калций, намира ги в костите и започва да черпи калций от тях.
И… остеопорозата става факт!

Накратко, не клюкарствайте, за да се предпазите от заболяване на щитовидната жлеза и от остеопорозата!

Трето, материално въздействие на думите.
Най-кратко и ясно материалното въздействие на думите е формулирал Хенри Форд:

ДАЛИ МИСЛИШ, ЧЕ МОЖЕШ ИЛИ МИСЛИШ, ЧЕ НЕ МОЖЕШ – ПРАВ СИ!

Много е писано за мисъл – формите, които предшестват думите. И много хора полагат усилия да управляват мислите си чрез медитации, молитви, мантри, енергийни сеанси и какво ли не още… J И често усилията им не се увенчават с очаквания успех.. Защо? Защото… „малките камъчета обръщат каруцата” J 

„Една капка нафта разваля един литър прясно мляко”

Малко са хората, които знаят изключително важното значение на говора (думите, общуването) …

Веднъж учениците на един древен китайски мъдрец го попитали какво би направил, ако му дадат власт да сложи делата на страната в ред. Той отговорил:

– Със сигурност бих се погрижил езикът да се използва правилно.

– Но не е ли това незначителен проблем. Защо смяташ, че е толкова важен?, попитали учениците.

Учителят отговорил:

– Ако езикът не се използва правилно, човек ще казва не това, което иска да каже.

Ако казва не това, което иска да каже – това, което трябва да се направи ще остане ненаправено.

Ако това, което трябва да се направи остане ненаправено, нравите и морала ще се опорочат.

Ако нравите и моралът се опорочат, справедливостта ще се залута.

Ако справедливостта се залута, хората ще изпаднат в безпомощно объркване”, Легенда за Конфуций.

В своето ежедневие хората употребяват две групи вредни за тях, думи:
– съзнателни:  за всяко нещо, което не ти е приятно или не става на твоето, или се възмущаваш на несправедливост, или… за каквото друго се сетите  – човека го връхлитат негативни мисли, в резултат на които той/тя изрича негативни думи… Но това е по-малкото зло  Все пак, някак успяваме да управляваме съзнателните си мисли и думи… Е, не всички, но много от тях. По-опасни и вредни са тези, от втората група…

– несъзнателни: „МЕРСИ”, „О-БИЧ-АМ”, „НЕ”, „НЯМА”, „ИСКАМ”,

„ЩЕ”,  „ТРЯБВА”;  императивни  („ИСКАМ ДА ТЕ ПОПИТАМ”, „ТРЯБВА ДА НАПРАВИШ”, „ТРЯБВА ДА ОТИДА” и много други, за които всеки вероятно ще се досети…

Ще завърша 1-ва част на този материал с един откъс от сайта „Философия на ежедневието”:
„Всяка дума има сила и може да твори. Вие искате да знаете, какъв е вашия дар, но най-могъщия ви дар е този, който не осъзнавате – думите, които произнасяте. Помнете, че всяка дума твори и не съществува сила, която да превземе думите. Те управляват с енергиите на третото измерение и създават форма.”

Във втората част ще можете да прочетете:
– Мислите и думите са резултат от три „неща”:
1/ биохимичните процеси, протичащи в мозъка на човека.
2/ миналото и настоящето на човека (вярвания, нагласи, мода, запас от заучени думи, ползвани в ежедневното общуване)
3/ емоционалното (енергийното) състояние на човека
– Дълбокият (Божествен) смисъл на думата СЪ-ТВОРЯВАМ и как се прилага в живота.
– Мозъкът е компютър, в който човек може да инсталира програми по свое желание
чрез прилагане на три метода:

1/ Basic Word,

2/ Basic Visual и

3/ Basic Visual in Advance.

– Вълшебните мисли, думи и действия, правещи човека здрав, жизнен, млад, щастлив и успешен. Гарантирано!